Zakład Wydawniczy NOMOS dba o najwyższą jakość merytoryczną publikowanych prac naukowych. Dokładamy wszelkich starań do tego, by wydawane przez nas książki cechowały się wysokim poziomem, zarówno naukowym, jak i edycyjnym. W tym celu stale usprawniamy proces wydawniczy oraz kierujemy się zasadami etyki.
Każdy z naszych Autorów jest zobligowany do zagwarantowania oryginalności dzieła i poszanowania praw autorskich innych osób.
- Wszelkie formy plagiatu oraz autoplagiatu, o ile zostaną wykryte, są podstawą do odrzucenia pracy.
- W celu uniknięcia zachowania typu ghostwritting i guest authorship Autorzy zobowiązani są do podania szczegółowych informacji na temat wkładu poszczególnych osób i instytucji w powstanie utworu.
- Autorzy są zobowiązani do podania źródła finansowania badań i publikacji.
- Niedopuszczalne są także zachowania polegające na fabrykowaniu wyników badań oraz celowym podawaniu nieprawdziwych informacji.
- W przypadku podejrzeń o naruszenie etyki stosowane są procedury zalecane przez Comittee on Publication Ethics.
- Wszystkie wydawane w naszym wydawnictwie książki poddawane są rzetelnej i wnikliwej recenzji wydawniczej, przygotowywanej przez najlepszych specjalistów w danej dyscyplinie i tematyce.
Oczekiwania wobec recenzji wydawniczej:
- Recenzja musi mieć formę pisemną.
- Recenzent ocenia nowatorstwo podjętej problematyki,
- zakres i poprawność wykorzystania źródeł,
- poprawność metodologiczną (standard naukowy, obiektywizm, świadomość problemów etycznych, jakość argumentacji itd.),
- strukturę pracy
- oraz poprawność językową.
- Recenzja powinna kończyć się konkluzją o przyjęciu / warunkowym przyjęciu / odrzuceniu pracy.
- Od Recenzentów oczekujemy deklaracji o braku konfliktu interesów (konflikt interesów ma miejsce w sytuacji, gdy Recenzent i Autor pozostają w relacji poddaństwa, pokrewieństwa, posiadają wspólne publikacje, pracują w tej samej instytucji, przy projektach etc.).
Zanim utwór zostanie poddany pracom redakcyjnym, Autor po zapoznaniu się z recenzją przygotowuje pisemną na nią odpowiedź, jak również dokonuje niezbędnych poprawek w tekście utworu.
Wydawnictwo ma prawo odmówić przyjęcia do druku utworu niespełniającego podstawowych wymogów poprawności językowej lub prezentującego niski poziom merytoryczny.